Ειδήσεις και News για Showbiz-gossip, Σειρές, Media & μουσική

ΚΛΕΙΣΙΜΟ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Κυπελλούχος Ελλάδος στο βόλεϊ ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 13 Κύπελλο στην ένδοξη ιστορία του, επικρατώντας με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου, που ίσως αδικείται από το τελικό σκορ με βάση την εμφάνιση του, αλλά σίγουρα απέδειξε ότι είναι ένας σπουδαίος αντίπαλος.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 13 Κύπελλο στην ένδοξη ιστορία του, επικρατώντας με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου, που ίσως αδικείται από το τελικό σκορ με βάση την εμφάνιση του, αλλά σίγουρα απέδειξε ότι είναι ένας σπουδαίος αντίπαλος.\r\n\r\nΟ τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος 2012-2013 ήταν μια πραγματική διαφήμιση του βόλεϊ, με εκπληκτικές φάσεις, τρομερές ανατροπές κι έναν σούπερ σταρ όπως ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ο οποίος ήταν σε ένα ακόμη ματς ο ηγέτης του Ολυμπιακού και αναδείχθηκε παμψηφεί από τους εκπροσώπους του Τύπου MVP της διοργάνωσης.\r\n\r\nΠαρά το τελικό 3-0, ο αγώνας μόνο εύκολα δεν κύλησε για τους ερυθρόλευκους.\r\n\r\nΣτο πρώτο σετ ο Φοίνικας πήρε ένα μικρό προβάδισμα (5-7 με κόντρα του Λάππα), το οποίο όμως άρχισε να μεγαλώνει καθώς ο Κοκκινάκης δεν ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +5 (8-13) και λίγο αργότερα στο +6 (12-18 με άσο του Σουλτανόπουλο).\r\n\r\nΟι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι, ο Φοίνικας έβγαζε πολύ ενέργεια στο γήπεδο, αλλά το σετ είχε πολύ δρόμο, παρόλο που οι Συριανοί έφτασαν στο 17-21. Το χαμένο σερβίς του Αρβανίτη και η κόντρα του Γιορντάνοφ έριξαν τη διαφορά στο -2 (19-21), για να φτάσει ο Φοίνικας σε σετ μπολ με επίθεση του Λάππα (21-24). Ο Γιορντάνοφ ‘έσπασε’ το πρώτο (22-24), με κόντρα επίθεση ‘έσπασε’ και το δεύτερο (23-24) για να γίνει το 24-24 με μπλοκ του Φιλίποφ στον Λάππα και να φτάσει ο Ολυμπιακός σε σετ μπολ με νέα πετυχημένη κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ (25-24). Δύο χαμένα σερβίς των ερυθρόλευκων κράτησαν ζωντανό τον Φοίνικα, αλλά στο 27-26 η άουτ επίθεση του Κοβάσεβιτς έδωσε τέλος στο δραματικό πρώτο σετ.\r\n\r\nΠαρά την ανατροπή που πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο Φοίνικας και στο β’ σετ ήταν ανταγωνιστικός καταφέρνοντας μάλιστα να προηγείται μέχρι το 14-15… Ωστόσο ο Φοίνικας όσο καλά κι αν έπαιζε δεν μπορούσε να βρει τρόπο για να σταματήσει τον MVP του Final 4 Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 17-16, ίδιος έκανε με δύο κόντρα επιθέσεις το 21-20, 23-20 καθαρίζοντας και το β’ σετ για την ομάδα του.\r\n\r\nΟ Φοίνικας με τον Θάνο να δίνει λύσεις από το κέντρο προηγήθηκε με 8-10, έφτασε στο 12-16, αλλά στο 14-18 ήρθε το μπλακ άουτ. Ο Φιλίποφ με μπλοκ στον Λάππα έκανε το 16-18, ο Χριστοφιδέλης με νέο μπλοκ στον Ντορνέλας ισοφάρισε 18-18 και (ποιος άλλος;) ο Γιορντάνοφ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 20-19, ανοίγοντας διάπλατα το δρόμο για τον τίτλο. Ο Φοίνικας μείωσε από 22-19 σε 22-21, αλλά ο Φιλίποφ με νέο μπλοκ στον Κοβάσεβιτς έφερε τους ερυθρόλευκους στο ματς μπολ (24-21) και η τελευταία πινελιά μπήκε από τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 25-22.\r\n\r\nΤα σετ: 28-26, 25-21, 25-22\r\n\r\nΟλυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γιούρισιτς 7 (7/10 επ.), Φιλίποφ 4 (3 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (9/16 επ., 76% υπ. – 24% άριστες), Γιορντάνοφ 30 (26/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/6 επ., 1 άσο), Στεφάνου –λ (77% υπ. – 64% άριστες) / Σωτηρίου, Ποτότσνικ.\r\n\r\nΦοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 9 (5/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/3 επ.), Κοβάσεβιτς 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Ντορνέλας 13 (13/36 επ.), Λάππας 8 (8/20 επ., 75% υπ. – 55% άριστες), Γκαράς -λ 62% υπ. – 50% άριστες) / Θάνος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Νικηφορίδης, Αρβανίτης, Ίλιτς.

Ακολουθήστε το Alterinfo στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα!