Ειδήσεις και News για Showbiz-gossip, Σειρές, Media & μουσική

ΚΛΕΙΣΙΜΟ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ

«Αυτοκτόνησε» ο Ολυμπιακός στο τελευταίο λεπτό

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε αγκαλιά με την πρόκριση στο Final Four στο 39’, αλλά στο τέλος λύγισε 74-73 στο καμίνι του Αμπντί Ιπεκτσί Αναντολού Εφές έφερε τη σειρά στο 2-2.Kατάφερε να δεχθεί σερί 8-0 στο τελευταίο 1.29 του αγώνα και να ηττηθεί τελικά με 74-73

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε αγκαλιά με την πρόκριση στο Final Four στο 39’, αλλά στο τέλος λύγισε 74-73 στο καμίνι του Αμπντί Ιπεκτσί Αναντολού Εφές έφερε τη σειρά στο 2-2.Kατάφερε να δεχθεί σερί 8-0 στο τελευταίο 1.29 του αγώνα και να ηττηθεί τελικά με 74-73\r\n\r\nΜάλιστα το τελευταίο καλάθι σημειώθηκε με απίστευτο φόλοου του Τζαμόν Λούκας, μόλις 1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε! Πλέον η πρόκριση θα κριθεί σε πέμπτο ματς το οποίο θα γίνει βεβαίως στο ΣΕΦ.\r\n\r\nΣτο πρώτο δεκάλεπτο Ο Ολυμπιακός δεν θύμισε σε τίποτα τη νωθρή ομάδα που μπήκε στο ξεκίνημα του τρίτου αγώνα της σειράς την περασμένη Τετάρτη. Με πιεστικό man to man, το οποίο «έπνιξε» τους Τούρκους και τους Παπανικολάου και Λο να «βομβαρδίζουν» από τα 6,75μ., κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ήδη στο 5′ η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε «χτίσει» διψήφια διαφορά (6-16), με την περίοδο να «κλείνει» στο +8 για το ελληνικό συγκρότημα.\r\n\r\nΣτο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπορεί να συνέχισε τον… βομβαρδισμό από τα 6,75μ. όμως δεν συνέχισε να παίζει την ίδια καλή άμυνα καθώς από τους 12 έφτασε να δεχθεί 26 πόντους! Οι Τούρκοι βρήκαν αρκετά ελεύθερα σουτ, αλλά και ανοικτό γήπεδο και με επιθετική πολυφωνία (Μπάρατς, Φάρμας, Τουντσερί) «ροκάνιζαν» πολύ γρήγορα τις πολύτιμες διαφορές που έπαιρνε.\r\n\r\nΕτσι για παράδειγμα το +9 του 15′ (20-29) έγινε εν ριπή οφθαλμού 33-34 στο 17′, με τον Ολυμπιακό να αδικεί τον εαυτό του. Κι αυτό γιατί η διαφορά των 6π. με την οποία τελείωσε το πρώτο μέρος κρίνεται μικρή αν αναλογιστεί κανείς ότι η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε στο πρώτο ημίχρονο το ασύλληπτο 9/15 τρίποντα (60%). Μάλιστα ο Παπανικολάου που κάποιες στιγμές έμοιαζε να παίζει… διαγωνισμό (4/5 και 14π.), ήταν εκείνος που κράτησε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό ευστοχώντας μάλιστα και σε τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου!\r\n\r\n\r\nΚι αν στο πρώτο μέρος οι πρωταθλητές έκαναν θραύση στα τρίποντα, στο τρίτο δεκάλεπτο είχαν 0/5! Το θετικό για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ότι έβρισκε τον τρόπο να κρατάει το προβάδισμα ακόμη και με νύχια και με δόντια, παρά το γεγονός ότι ο Βασίλης Σπανούλης εξακολουθούσε να μην βοηθάει, ενώ και ο Παπανικολάου είχε «σιγήσει».\r\n\r\nΑπό την άλλη ο Σαβάνοβιτς προκάλεσε αρκετή ζημιά με τα τρίποντα και τα σουτ του (έφερε την Εφές στο 52-53), όμως κυρίως ο Χάινς με παλικαρίσιες ενέργειες, κρατούσε «όρθιο» τον Ολυμπιακό\r\n\r\n\r\nΣτο ξεκίνημα του δεκαλέπτου, η Εφές «χτύπησε» κοντά στο καλάθι με τον Ερντέν, και προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς (62-58) περίπου 7 λεπτά πριν από το τέλος. Όμως και πάλι ο Χάινς φώναξε «παρών»! Ηταν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, μάζευε ριμπάουντ, μοίραζε τάπες και γενικότερα τα έκανε όλα! Η παρουσία του Αμερικανού σε συνδυασμό με ένα τρίποντο του Πρίντεζη (ήταν το πρώτο μετά από οκτώ άστοχες προσπάθειες στο β’ μέρος), έφερε τον Ολυμπιακό στο +8, 2,5 λεπτά πριν το φινάλε και όλα έδειχναν ότι είχε «κλειδώσει» την πρόκριση.\r\n\r\nΤελικά όμως όπως γράφουμε και πιο πάνω η ομάδα του Μπαρτζώκα έδειξε τάσεις αυτοκαταστροφής και κατάφερε να δεχθεί σερί 8-0 μέσα σε μόλις 1.29. με το 66-73 να διαμορφώνεται στο τελικό 74-73.\r\n\r\nΟσον αφορά την φάση που έκρινε το ματς, με 19” για τη λήξη, ο Φάρμαρ έβαλε την πρώτη βολή, αστόχησε στην δεύτερη όμως ο Πρίντεζης έβγαλε την μπάλα άουτ. Στην επίθεση των Τούρκων ο Σιπ αστόχησε σε τρίποντο με τον Λούκας να ευστοχεί σε ένα απίστευτο φόλοου στο 1”! Πλέον ήταν πολύ αργά για τον Ολυμπιακό…\r\n\r\n\r\nΤα δεκάλεπτα: 12-20, 38-44, 56-58, 73-74.\r\n\r\nΑναντολού Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (2), Βούγιατσιτς, Ερντέν 12, Τουντσερί 6 (2), Σιπ 7 (1), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 12 (2), Λούκας 10, Γκιουλέρ, Μπάρατς 8 (1).\r\n\r\nΟλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 11, Λο 15 (2), Άντιτς, Σπανούλης 5, Περπέρογλου 3, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10 (2), Πάουελ 4, Πρίντεζης 9 (2), Παπανικολάου 14 (4), Κατσίβελης.

Ακολουθήστε το Alterinfo στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα!